MEDUSA Hakkında
medusa logo

Twist Örgü Nedir?

Twist örgü modeli uzun saçlara sahip bireylerin tercih ettiği bir model olarak günlük hayatta sıkça kullanılan saç modellerinden bir tanesidir. Burgu saç örgüsü olarak da bilenen Twist örgü günümüz saç şekilleri arasında bir trend olarak yerini almaktadır. Birçok kişi hem uygulamak hem de öğrenmek amacıyla Twist örgü nasıl yapılır sorusunu sormaktadır.

 

Rahatlığına düşkün olan ve aynı zamanda görünümüne önem verenler için vazgeçilmeyecek bir modeldir. Saçlar için her gün yapılması gereken tarama, fön çekme veya şekil verme işlemleri yapmak yerine Twist örgü ile saçlarınız daha rahat bir kullanım sağlamaktadır.

twist örgü modelleri

Twist Örgü Nasıl Yapılır?

Kullanımı kolaylaştıran hem de havalı bir görünüm kazandıran Twist örgü
yapımı bakımından zahmet gerektiren bir modeldir. Bu zahmete rağmen ortaya çıkan görüntü harikalar yaratmaktadır. Twist örgü ek saçlarla yapılan bir örgü işlemidir ve bu işlemde Jumbo (kanekkalon) adı verilen ek saç kullanılmaktadır. 


Twist örgü tekniği yapılmadan önce saçlar iyice taranır. Taranan saçlar
ince tutumlar halinde saç diplerinden tutularak ikiye ayrılır. Bu işlemdensonra ikiye ayrılan saçlar burgular halinde düzgün bir şekilde örülür. Yapılanişlemler saç diplerinden itibaren profesyonelce yapılmaktadır.

Twist Örgü İçin Saçlarım Ne kadar Uzun Olmalı?

 Twist örgü modelini yapabilmek için saçlarınızın en kısa uzunluğu 8-12cm civarında olmalıdır. Sahip olunan saç tipi ve yapısının Twist örgü için bir önemi yoktur. 8 ila 12 cm ve daha uzun saçlar Twist örgü modeli için istenilen boya kadar örülebilir. Dilenildiğinde sentetik ek saç kullanımı ile istenilen boya kadar uzatılabilir. Bu yönden de yaptırmak isteyenlere kolaylıklar sağlamaktadır.

Twist Örgü Yapımı Ne kadar Sürer?

Twist örgü modeli yapımı diğer örgü modellerine kıyasla daha uzun sürmektedir. Twist örgü ortalama olarak 4 saatte yapılmaktadır. Bu süre örgünün ince, kalın veya standart olmasına göre değişkenlik göstermektedir. İşleme göre 6-7 saat sürebilir. İstenilen durumlara göre örgülere şekil verilir ve  daha orijinal bir tarza sahip olunabilir.

 

Twist Örgü Saçlara Zarar Verir mi?

Twist örgü saç modelinin saçlara ve saç yapısına verdiği herhangi bir zarar yoktur. Normal şartlarda dökülen saçların örgü ardından saçlardan ayrılamaması sonucu birçok kişi saçların döküldüğü yanılgısına düşmektedir. Ortalama 2 ay kadar kullanılan modelde dökülen saçların ayrılamaması bu yanılgıya sebep olmaktadır.

Twist örgü kullanım süresi boyunca saçlarınızı birçok dış etkenden korumaktadır. Saç spreylerinden veya jöle kullanımları ve diğer saçları yıpratan veya zarar veren işlemlerden sizleri uzak tutacaktır. Saçları yıpranan kişilere özellikle Twist örgü tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak saçlardaki yağlanmaya da geciktirdiği için her gün yıkama derdine de çözüm olmaktadır.

Twist Örgü Kullanım Amaçları Nelerdir?

Twist örgü Afrika bölgesinden tüm dünyaya yayılan ve trend olan bir örgü saç modelidir. Trend olmasının ve tercih edilmesinin en başlıca sebepleri günlük kullanıma çok elverişli olmasıdır. Saçların bozulup bozulmadığı, bir problem olacak mı ya da saçların görüntüsü hakkında sürekli kaygı duyan kişiler için harika bir seçenektir. Twist örgü saç modeli zaman kazandırması ve güzel görüntüsü nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak saçlara zarar vermemesi ve dış etkilerden de koruması nedeniyle birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Saçlardaki yağlanmayı ve yıpranmayı da giderici özellikleri olduğundan birçok kişi severek saçlarına Twist örgü modelini yaptırmaktadır.

Twist Örgüler Nasıl Yıkanır?

Twist örgülerin kullanımı oldukça basit olduğu kadar bakımı ve yıkama işlemi de oldukça kolaydır. Öncelikle krem içermeyen bir şampuan su ve lif yardımıyla iyice köpürtülür. Köpüklü lif ile saç diplerinden başlanarak saçlar yıkanır. Bu işlemin normal olarak haftada 2 veya 3 kere tekrarlanması saçlarınızın temizliği için yeterlidir.

Twist Örgüler Hakkında Merak Edilenler

Twist Örgü Saçlarımda Ne Kadar Durur?

Twist örgüler profesyonelce yapıldığı takdirde ortalama olarak 2 ay kullanım süresine sahiptir.

Twist Örgü Kaç Santim Saça Yapılabilir?

Twist örgü saç modeli yaptırmak isteniyorsa saç diplerinden itibaren en az 8-12 cm arası uzunluktaki saçlara sahip olmak gereklidir. Bunun yanında ek saçlar da eklenerek bu uzunluk ve örgü sayısı arttırılabilir.

Twist Örgü Afrika Örgüsü Modelleri arasında oldukça popülerdir.

twist örgü