MEDUSA Hakkında
medusa logo

Afrika Örgüsü Çocuk Modelleri

Çocuklar, sınırsız hayal güçlerini yansıtmak için birçok farklı yöntem kullanır. Bunu, yapacağı bir resimle, dansla, söyleyeceği bir şarkıyla ya da saçlarına verecekleri şekille gösterebilirler. Rengarenk dünyalarını saçlarında göstermek isteyen bazı çocuklar, çocuk Afrika örgüsü ile kendilerini ifade edebilmektedir. Çocukların ilgisini çeken birçok renkte uygulanabilen Afrika örgüsü modeli bulunmaktadır. Onlar kendilerini istedikleri şekilde ifade ederken biz büyüklere düşen onların hayal güçlerini kısıtlamamaktır. Hatta, elimizden geldiğinde onların hayal dünyalarını besleyecek etkinliklere teşvik etmeliyiz.

Çocuk Afrika Örgüsü

Afrika Örgüsü Nedir?

Afrika örgüsü, yapımı zahmetli ve zaman alsa da çok sayıda kişi tarafından tercih edilen saç modellerinden birisidir. Halihazırda bulunan doğal saçlarınıza ek yapılan sentetik saçların örülmesiyle oluşturulan bir modeldir. Ek saçlar, istediğiniz uzunlukta ayarlanabilir. Bu yönüyle, kısa saçlı kişiler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu modeli uygulayarak saçlarınıza marjinal bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Çocukların da sıkça yaptırmak istediği Afrika örgüsü genelde rengarenk modeller şeklinde tercih ediliyor.

Çocuk Afrika Örgüsü Modelleri

Çocuk Afrika örgüsü, iç dünyaları çok daha hareketli olan çocukların kendilerini ifade etmeleri için harika bir tercih. Çocukların en sık yaptırmayı tercih ettiği Afrika Örgüsü modelleri şunlardır:

  • Cornrows,
  • Renkli Afrika örgüsü

İki model, görünüş ve yapım aşaması açısından farklılıklar gösteriyor. Gelin, bu iki modele dair detayları birlikte inceleyelim.

Cornrows

Cornrows modeli; çocukların düşlerini, hayata geçirebilmek için harika bir tercih. Balıksırtı örgüye benzeyen bu Afrika örgüsü basit ve şık görünümü ile güzel bir sonuç vermektedir. Cornrows modelini diğer Afrika örgüsü modellerinden ayıran en önemli özellik yapım aşamasında geçen süredir. Yapımı oldukça az zaman almaktadır. Bazı örgülerde 8 saat beklemek gerekirken, cornrows birkaç saatte yapımı tamamlanabilen bir modeldir.

Yapılış süresinin kısa olması çocukların sıkılmaması konusunda avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, cornrows modeli kullanım süresi açısından da kullanışlıdır. Bu model, yaklaşık 2 hafta kadar ilk günkü haliyle kullanılabilecek bir örgüdür. Kullanım süresi, saç uzunluğuna ve seçilen boyuta göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, cornrows modelinin çocuklar için oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

 

Çocuk Cornrwos Örgü

Renkli Afrika Örgüsü

Afrika örgüsü yaptırmak isteyen çocukların neredeyse tamamı renkli modelleri tercih etmektedir. Çocuklar renkli modellerle kendilerini daha iyi ifade edebilmektedir. Her yaştan çocuğun büyük ilgi gösterdiği renkli Afrika örgüsü modelleri 3 ay kadar ilk günkü gibi, bozulmadan kullanılabilmektedir.

Kısa saçlara sahip olmasına rağmen, uzun saç isteyen çocuklar Afrika örgüsüne talep göstermektedir. Afrika örgüsü yapım aşamaları şu şekildedir:

  • Kişinin doğal saçları yıkanıp temizlenir.
  • Temizlenen saçlar, taranarak bölümlere ayrılır.
  • Ayrılan her bir bölüme sentetik saçlar eklenir.
  • Sentetik saçlara örgü işlemi uygulanır. Bu aşamada, çocukların dilediği renklerin eklemesi yapılabilir.

Renkli Afrika örgüsü modelinin, cornrows modeline göre dezavantajı daha uzun sürede yapılıyor olmasıdır. Bazı işlemler iki gün boyunca sürebilir.

Renkli Çocuk Afrika Örgüsü

Çocuk Afrika Örgüsü Saçlara Zarar Verir mi?

Çocukları Afrika örgüsü yaptırmak isteyen yetişkinlerin en çok merak ettiği soru; Afrika örgüsünün saçlara zarar verip vermediğidir. Öncelikle, Afrika örgüsü işleminin işin ehli bir uzman tarafından yapılmaması durumunda, saçların zarar görmesi kaçınılmazdır. Bunun yanı sıra, hiç ara vermeden, defalarca bu işlemi yaptırmak da saç köklerinde yıpranmaya sebep olacaktır. Ayrıca saçlarda dökülmeye yol açacaktır. Bu yüzden, tekrar Afrika örgüsü yaptırmak istemeniz halinde saçlarınızı bir süre dinlendirmekte fayda var.

Ancak, Afrika örgüsünün avantajları da bulunmaktadır. Afrika örgüsü yaptırmış olduğunuz saçlarınıza bu süre zarfında düzleştirici, sprey, köpük gibi işlemler uygulamazsınız. Bu da saçlarınızın bu tür yıpratıcı etkilerden uzak kalmasına ve dinlenmesine fırsat verir. 

Dolayısıyla, Afrika örgüsü modeli doğru ellerde uygulandığı sürece saçlarınıza zarar vermez. Aksine saçlarınızın direncinin artmasında ve yenilenmesinde yardımcı olur.

Afrika Örgüsü Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Saçlarda, günlük olarak belli miktarda dökülme görülür. Saçınıza Afrika modeli uygulandığında da aynı miktarda dökülme devam edecektir. Ancak dökülen saçlar örgüden çıkmayacağı için kafanızda durmaya devam eder. Bu nedenle, örgünün çözülmesi esnasında büyük miktarda dökülen olan saç sizi korkutmasın. Bu, rutin olarak dökülüp zamanla biriken saçlarınızdır. Afrika örgüsü, ekstra saç dökülmesine sebep olmaz.

Renkli Çocuk Örgüsü