MEDUSA Hakkında
medusa logo

Saç Örgüsü

İlk olarak, saç örgüsü oldukça pratik ve şık bir saç stili olmasıyla günümüzde en sık tercih edilen güzellik uygulamalarından biri haline geldi. Özellikle yaz aylarında sıcak havalarda saçlar kolayca toplamak ve yıpranmasını önlemek için mükemmel bir seçimdir. Saç örgüleri pek çok farklı stillerde yapılabilir ve kolaylıkla kişiselleştirilebilir. O nedenle, saçın doğal yapısını bozmadan yapılan bir işlem için genellikle gösterişli ve renkli modeller tercih edilmektedir.

Örgü Modelleri, genelde el işçiliği olarak yapılmaktadır. Bu sayede, her parça özel ve eşsiz bir hal almaktadır. Genellikle sıcak ve canlı renkler kullanılmaktadır. Bu renkler, Afrika kültürünün yüksek enerjisi ve canlılığını yansıtmaktadır.

İnce Afrika Örgüsü

Saç Örgüsü Nedir?

Kişinin saçlarının önce taranıp zeminde eşit bölmeler sağlanarak saçların birbiri ile simetrik ve eşit şekilde bağlanmasına saç örgüsü denir.

Afrika Örgüsü, geleneksel bir Afrika el sanatı olup, Afrika kültüründe önemli bir yere sahiptir ve kadınlar tarafından yapılır. Örgüler, kadınların toplumdaki rolünü, statüsünü ve zenginliğini ifade eder. Örgüler, ayrıca Afrika kültürünün yansıtılması için de kullanılır.

Afrika örgüsü, bugün hala geleneksel Afrika topluluklarında yapılmaktadır. Ancak, bu sanatın popülaritesi artmakta ve dünya çapında da kullanımı oldukça yaygındır.

Saç Örgüsü Nedir?

Saç Örgüsü Modelleri

Saç Örgüsü modelleri hem yapılışı hem de tasarımıyla oldukça zengindir. Bu modelleri yaparken, çeşitli teknikler kullanılabilmektedir. Örneğin, bazı Afrika örgüsü modelleri, kalın saç tutamları ile yapılmaktadır. Bu sayede, ürünler daha kalın ve sıkı bir yapıya sahip olur. Diğer modeller ise, ince tutam saçlarla yapılmaktadır. Bu sayede, daha hafif ve hafifçe şekillenen bir yapı elde edilir.

Afrika saç örgüsü modellerinde 4 farklı uygulama stili vardır. Bunlar, mikro örgü, box örgü, cornrows ve twists örgüdür.

Saç Örgüsü Modelleri

Saç Örgüsü Nasıl Kullanılır?

Afrika örgüsü hakkında en büyük yanılgılardan birisi de saça zarar verdiği hakkındadır. Afrika örgüsü saça zarar vermez ve hatta saçı jel, köpük gibi uygulamalardan veya ısıl şekillendirme ihtiyacından kurtardığı için saçı rahatlattığı ve fayda sağladığı bile söylenebilir. Buna ek, sıklıkla yıkamak zorunda olduğunuz yağlı bir saç tipiniz varsa, saçlarınızı sürekli yıkamak zorunda kalmadığınız için yağlı saçlar yavaş yavaş kaybolacaktır.

Örülen saçlar da aynı doğal saçlarınız gibi yıkanabilir.
Özellikle yaz aylarında uzun saçlara bakım yapmakta zorlanan kişiler çoğunlukla tercih etmektedir. Özel bir yıkama tekniğine gerek örgülerinizi haftada 1 gün olacak şekilde yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminin ardından çok fazla hırpalamadan havlu veya düşük ısılı makine ile kurutabilirsiniz. Böylece canlı, ışıltılı ve etkileyici Afrika örgüsü aylarca sizinle olacaktır.

Saçın uzama hızına bağlı olarak 3 ay kadar kullanımı mümkün olan örgü modelleri için s
açlarınızın 6 – 8 cm arasında olması yeterli. Özel sentetik saç eklenerek yapılan örgü işlemi sayesinde boyasız renk değişimi yapabilirsiniz. Yapımı ise ortalama 4 saat süren işlemin, saçınıza zararı yoktur. Yapımında herhangi bir kimyasal, boya, yapıştırıcı, ısıl işlem uygulanmamaktadır. O nedenle, saç örgü içerisinde yağlanacağı için beslenmesine ve hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır.

Saç Örgüsü Modelleri